Защо жените напълняват след 40

Автор: Захари Калайджиев, Холистичен диетолог

https://www.bowen-therapy.eu

Битува мнението, че с напредване  на възрастта, неминуемо се покачват и килограмите.

Да, това е вярно за тези, които не знаят формулата, за запазване на оптималното за тялото тегло.

Повечето хора следват съвети от интернет специалисти, пробват всички нови диети, броят калории и считат, че като спортуват повече, размера на талията няма да се повиши, но холистичната медицина е на друго мнение. Истината е че голяма роля играят хормоните и особено при жените. Изследванията показват, че когато естрогена спадне, тялото става резистентно на инсулин. Метаболитно състояние на тялото познато, като метаболитен синдром или инсулинова резистентност. Това е състояние преди диабет 2  и има същото възпалително и деградиращо здравето състояние, както диабет 2.

Роля на хормона инсулин

Нивото на инсулин е пряко свързано с отлагане на мастни клетки по талията и бедрата. Когато клетките станат инсулиноворезистентни и откажат да приемат повече глюкоза пренесена от инсулина до клетката, тялото създава нови мастни клетки за депониране на излишните количества глюкоза в кръвта. Това пренасочване на глюкоза към новите мастни клетки се извършва от инсулина. Колкото повече инсулин в кръвта, толкова повече мастни клетки и по-голяма талия и берда.

Роля на хормона естроген

Естрогена започва да спада след 40-те и жените забелязват, че начина на хранене, когато са били на 35 вече не дава същите резултати, защото целия хормонален баланс се променя. Малко се знае за това, че всяка клетка във всеки орган има рецептори за естрогенв женското тяло. На праткика с промяна на нивата на естроген, функцията на всички органи се променя.  Ето колко важен е хормоналният баланс. А не броенето на приети и изразходени калории, както съветват повечето специалисти. Затова е необходимо да се направят промени в начина на живот и хранене.

Какво всъщност е инсулинова резистентност?

Инсулина е хормон, който ескортира глюкозата в кръвта до клетките, за да бъде усвоена за енергия и за да постигне необходимия в кръвта глюкозен баланс. Клетките имат инсулинови рецептори и в момента, в който инсулина ”почука на вратата” , вратата се отваря и клетката приема глюкозата. Това се случва без препятствено когато тялото е в добро метаболитно здраве и е инсулин толерантно. Какво става обаче, когато клетките станат резистентни на инсулина? Рецепторите не се активират и вратата не се отваря. Клетките отказват да приемат повече глюкоза. Нивото на глюкозата в кръвта обаче трябва да бъде снижено до здравословния баланс. Тогава инсулина ескортира глюкозата до черния дроб, които я преработва в мазнини. Но идва момент когато и клетките на черния дроб стават инсулиново резистетни. Това е състояние познато, като омазнен черендроб. Тогава започва образуване на нови мастни клетки, където се натрупват мазнините, които черния дроб повече не може да усвои в собствените си клетки. Нови мастни клетки първо се образуват в областа на корема, после около органите. Мазнините около органите, които се казват висцерални мазнини са силно токсични и доказано са една от главните причини за нарушаване на метаболизма, покачване на теглото, метаболитни и  хронични заболявания, включително и рак. Например инсулиновата резистентност е пряко свързана с рак на гърдата, поликистозни яйчници, рак на простата и други.

Какво води до инсулинова резистентност?

Храна, начин на хранене и хроничен стрес са главните фактори, които можем да контролираме. Например съвременната хранителна диета се различава драстично от хранителната диета на хората преди хиляди, дори стотици години. В следствие на погрешни препоръки за хранене, хората основно се хранят с въглехидратни храни.Това е една от основните причини за инсулинова резистентност, водеща до масовото затлъстяване, метаболитни и хронични болести. Истинската човешка храна се основава на протеинии мазнини 20 до 50 грама въглехидрати на ден. Разбира се всеки има свой избор дали ще бъде от растителен или животински произход. При много жени кетогенно хранене и фастинг води до оптимален и траен здравословен баланс на теглото и ниско ниво на стрес.

Роля на хормона прегестерон

Освен ролята на естрогена за натрупване на мазнини, важна роля играе и хормона прогестерон, който действа релаксиращо и активира хормона габа, който се отделя от хипоталамуса и задейства парасимпатиковата нервна система. Какво става, когато, прогестерона спадне след 40-тата годишнина? Жените реагират по остро на стреса в ежедневието, което активира отделяне на хормона кортизол, който пък активира отделяне на инсулин, което води от своя страна до образуване на нови мастни клетки и натрупване на мазинини.

Това е кратката версия на един сложен процес.

Роля на хормона кортизол

Другия мощен фактор е липсата на разбиране, колко важна е почивката и моменти на релаксация за успокояване на нервната система и подобряване на хормоналния баланс. Минути “за мен” са толкова важни колкото и правилната хранителна диета богата на протеини и мазнини.

Започнете деня, постепенно, без стрес още със събуждането, за да не активирате отделяне на кортизол.

Направете 5 минути медитация, Тай чи или подобна практика за сливане с природата. Изпийте чаша топла вода.

Пуснете мислите ви да навлизат постепенно и да се подготвите за деня.

Изпийте кафето поне един час след събуждане, желателно без захар. Добавете сметана или лъжичка кокосово масло.

Нивото на кортизол е правопропорционално на нивото на инсулин. Колкото по-високо е нивото на кортизол, толкова се повишава нивото на инсулин, което води до инсулинова резистентност и затлъстяване, диабет, хипртония и други метаболитни заболявания.

Няма една хранителна диета подходяща за всеки!

Всяко тяло има различен метаболизъм, всеки човек реагира на света около него по различен начин, здравето на храносмилателната система е различно за всеки. Здравословното хранене е индивидуален път на опознаване на физическото и ментално тяло. Най-новата диета или книга за хранене, няма да ви даде рецептата за вас. Това е индивидуалния опит и ниво на познание на автора.

Първата храна сутрин е желателно да е протеинова, за да избегнете рязкото повишаване на глюкоза и инсулин в кръвта, което води до нежелано повишаване на тегло, промяна на настроението и рязкото огладняване два-три часа след въглехидратна закуска, като мюсли например.

Пожелавам ви прекрасен ден дами!