Въртене на семена

Автор: Лора Николова

Въртенето на семена или на английски Seed cycling е една по-съвременна тенденция в храненето, особено при жените. Тя включва консумирането на определени семена в зависимост от фазата на цикъла. През първата половина на цикъла се приемат различни семена, отколкото през втората. По този начин „въртенето“ трябва да облекчи хормоналните оплаквания.

С метода на цикличното използване на семена ние, жените, можем да поддържаме баланса на женските си хормони по естествен начин и да заменим липсващите вещества-пратеници. Съдържащите се в семената фитохормони са вторични растителни вещества, които са близки до собствените хормони на организма ни. По този начин редовната консумация, съобразена с менструалния цикъл, успява да излъже внезапния недостиг и дори може да повлияе положително на собственото производство на хормони.

Въртенето на семената се състои в приема на четири вида семена- тиквени, ленени, сусамени и слънчогледови. Комбинират се тиквени с ленени семена и сусамени със слънчогледови. Дозата е по една супена лъжица от вид, т.е. в определената фаза се приемат една с.л. тиквени и една с.л. ленени семена на ден. Във втората фаза една с.л. сусамени и една с.л. слънчогледови на ден.

Условието при приема на семена е да бъдат финно натрошени, за да може да се възползвате от съставките. В противен случай малките семена, като лененото семе или сусамовото, често се поглъщат цели и след това се отделят, пак цели, без да се усвоят пълноценно. В този случай те осигуряват фибри и подпомагат храносмилането, но нищо повече. Семената могат лесно да се смелят в блендер или подходящ кухненски робот. Можете да добавите семената към мюслито си, да ги консумирате в чист вид или да ги поръсите върху салатата си. По принцип би било идеално да ги консумирате чисти. След това можете отново да сдъвчете добре смлените семена и да слюнкоотделяте добре преди да ги преглътнете, което увеличава бионаличността на съставките и по този начин повишава ефективността.


Как се приемат семената?

През първата половина на цикъла (първите две седмици, като се започне от първия ден на менструацията и се завърши на 14-ия ден): Яжте по една супена лъжица ленено и тиквено семе дневно.

През втората фаза (която обикновено също продължава две седмици, започвайки от 15-ия ден и завършвайки на 28-ия ден или на последния ден преди началото на менструацията): Преминете на слънчогледови и сусамови семена. Яжте по една супена лъжица дневно.

За жените, които вече нямат менструация:

Ако вече нямате кървене, т.е. сте в постменопаузата, тогава можете да започнете на практика всеки ден, но след това запазете ритъма, който сте избрали веднъж: две седмици ленено и тиквено семе, след това две седмици слънчогледово и сусамово семе.

Въртенето на семена трябва да се практикува в дългосрочен план, за да се забележи ефект!

Може ли семената наистина да помогнат?

Междувременно в интернет има многобройни ентусиазирани референции за положителните ефекти от въртенето на семена. Въпреки това няма научни доказателства. Разбира се, те липсват, защото никой не иска да финансира проучвания, от които няма директна печалба, тъй като няма как да се патентоват семената.

Но независимо от това семената имат висока стойност, която се състои в следните показатели:

1. И четирите семена са богати на фибри, манган, магнезий, мед, витамин В1 и висококачествени мастни киселини. Те могат да ограничат рисковите фактори за сърдечносъдови проблеми, като например повишените нива на холестерол и кръвната захар, както и високото кръвно налягане, и обикновено имат противовъзпалителен ефект.

2. Семената съдържат много витамин Е, който е важен за хормоналния баланс. В лутеалната фаза (втората половина на цикъла) съдържанието на лигнани в сусамовите семена би могло да предотврати доминирането на естрогена, докато витамин Е в слънчогледовите семена би могъл да насърчи образуването на прогестерон.

3. Лененото семе защитава от рак на гърдата, редуцира ПМС симптоми, намалява горещите вълни и защитава от вагинална сухота. То успешно повишава нивата на естроген.

4. Семената осигуряват цинк за образуването на прогестерон и естроген.

Семената могат да са добро допълнение към адекватния хранителен режим на жената. Те са подходящи за всяка една фаза от женското здраве. Да не забравяме, че храната е нашата медицина! Подбрана разумно и навреме, тя подсигурява една отлична профилактика, така че заболяванията да нямат почва, на която да се разгърнат. Разбира се храната е само част от един осъзнат живот, включващ движение, духовни практики, осъзнати избори и много любов!