Храната, като лекарство

Текст: Захари Калайджиев

За да бъде лечебна една храна, трябва да е биологично присъща на съответния животински вид.

Имате ли заболяване, с което от години се борите, тялото ви не изглежда ли така, както искате, и искате ли да забременеете и да дадете живот на здраво бебе, имате ли проблем с потентността?

Отговорите на подобни въпроси, почти винаги се намират в това с каква храна се храним, как я приготвяме и какъв е ритъма ни на хранене.

Възможно е информацията, която ще ви дам с тази статия да бъде неприемлива или да е скандализираща за някой с твърди религиозни или етични принципи и вярвания. Но красотата на живота е в различието и затова предлагам на всички да четат с отворено съзнание и да проверят след това информацията, с която те неса съгласни. През последните 40 години храненето целенасочено се превърна в гореща тема. За много хора се превърна в култ. Човечеството се раздели на два войнстващи лагера и множество малки култове. Ако се върнем 12000 години назад и видим с какво са се хранили човеците, ще бъдем изумени от абсурдността на спора, каква е естествената човешка храна. Тогава естествено възниква въпроса, кой има интерес да провокира тези спорове и да налага масова хранителна диета, която очевидно не е естествената биологична храна за човека. Няколкогодишно антропологично проучване на учени от Харвард, които са изследвали скелети на човеци от преди организираното земеделие и след това, доказа, че човеците, които са се хранили предимно с животинска храна и малко растителна са билипо-високи, по-силни, с по-голям мозък, с по-здрава костна система, със здрави зъби. А човеците, които са се хранилиосновно със зърнени храни са били пълна противоположност. Всички скелети на хората след навлизане на земеделиетои са консумирали основно растителна храна са били с артрит и артроза, развалени зъби, ръста се е смалил с около 20см, мозък се е смалил с около 15%. Това не е заявление, че растителната храна е вредна. Знам, че последователите на вегетарианството и веганството ще се оспорват етичностана консумация на животински храни, но това са научни факти за естествената храна за нашия животински вид и всеки може да си направи изводи и да адаптира начина си на хранене, което ще му осигури по-добро здраве.

Защо хората преди 80 години не са страдали от хроничните болести от които над 50% са болни днес?

Няколко думи за здравето на хората до преди 1950г. Болести, като, диабет и хипертонияи затлъстяване са били познати, до толкова, че кардио специалисти е имало само по един специалист в град. Намерете снимки от преди 80 години и забележете телата на хората. Стройни и ведри! Сега 50% са затлъстели и депресирани. Да неговорим за болести, като Паркинсон, Алцхаймер, рак и други хронични болести от които страдат повече от половината от хората днес?

Тогава хората са консумирали 5 пъти повече месоот колкото днес. Според съвременната медицина, би ли трябвало всички да страдатот сърдечно-съдови заболявания?

Как се е променила препоръката за хранене на човечеството:

Началото на масовия преход от консумация приоритетно на месо към консумация основно на зърнени храни се поставя от сем. КЕЛОГ. Да същите, които препоръчват да храним децата си със зърнени храни с висока стойност на въглехидрати, коитоте произвеждат. Днес почти всеки счита, че зърнената закуска сутрин е здравословна. Нищо не е по-далеч от истината. Съвременните зърнени храни са преработени до степен в която всяка хранителна стойност е отнета и са превърнати в лесно усвояеми въглехидрати. Не е случайно, че сега около 20% от децата страдат от неалкохолен омазнен черендроб. Омазнен черен дроб е болест на алкохолиците. Как така почти всяко пето дете страда от омазнен черен дроб? Можеби вече се сещате. Ежедневна консумация на въглехидратни храни и напитки с високо съдържание на фруктоза е причината. Фруктозата се разгражда по същия метаболитен път както и алкохола. Да не говорим за влиянието  на генно модифициранизърнени храни върху ДНК на човека. Дано тези факти ви провокират да преосмислите, каква закуска ще приготвите за вас и за любимите ви хора.

Това беше малка предистория на формиране на препоръките за здравословно хранене от специалистите днес.

Преди да премина, към храни и начин на хранене, които биха подобрили здравето ви, искамда отделя няколко минути да коментирам, официално препоръчвания режим на храненеи  храни, които считам, че не са полезни за човека, ако се консумират редовно. Тук също искам да подчертая, че не съществува един хранителен режим, който да е подходящ за всички. Всеки организъм има индивидуален метаболизъм и фактори, които определят начина на хранене.

Храни, които препоръчвам да не се консумират редовно.

  1. Индустриално преработени храни, Знам, че звучи абсурдно. Но това е реалността. До колкото ви е възможно избягвайте, редовна консумация на майонези, лютеници, консервирани готови храни, бисквити, зърнени закуски, в т.ч.и овесени ядки, млека с овесни ядки и захар, кремове, бисквити и други.
  2. Слънчогледово олио, царевично олио и други. Вредността произтича от технологичния процес за извличане на мазнина. Използват се високо токсични субстанции за избистряне и корекция на вкуса.
  3. Захар и сладкарски изделия.
  4. Въглехидратни храни, като ориз, картофи. Когато ги консумирате, ако е възможно първо яжте животински храни, така ще предотвратите високия скок на кръвната захар.
  5. Плодови сокове. Те се абсорбират от тялото също както и две-три лъжици захар. Изяжте цял плод, не го унищожавайте на сок.
  6. Големи количества сушени плодове на един прием. Те са концентриран въглехидрат и ще доведат до рязък висок скок на глюкозата в кръвта.
  7. Зърнени храни. Те никога не са били основна храна за човека, а допълваща. Също е необходимо да се вземе предвид, че съвременните растителни храни са генно модифицирани и нямат нищо общо с растителните храни от преди 70-80 години. Количеството на хербициди и пестициди в растителните храни са основен фактор за увреждане на микробиома в  храносмилателната система, нарушаване на чревната стена и натрупване на токсини в органите. Подобна роля играе и глутена в пшеницата, който разкъсва междуклетъчните връзки на чревната стена и предизвиква синдром на раздразнено черво, пропускливо черво и редица алергични реакции. От тук нататък има само една стъпка до автоимунни и хронични болести. В допълнение, консумацията на зърнени храни води до хранителни дефицити: например дефицит на калций, желязо, цинк, магнезий и други, заради намалено усвояване на други храни. В Научната литература има достатъчно информация, че част от случаите на анемия се подобряват след промяна на хранителната диета с изключване на зърнени храни. Колко абсурдно сега би ви прозвучало, когато чуете диетолози да препоръчват три четири приема на зърнени храни на ден?

В допълнение нещо, което е малко познато, е че  растителните храни съдържат фито токсини, като които използват за предпазване от вредители (и ние сме едни от тях). Попадайки в тялото те могат да предизвиката втоимунни и хронични заболявания. Например глутена в пшеницата и  лектина в бобовите храни предизвикват разграждане на чревната стена и заболяване познато, като пропускливи черва, от което следват почти всички автоимунни заболявания. Оксалати в листните зеленчуци и ядки. Сок от спанак и кейл редовно консумиран предизвиква камъни в бъбреци и жлъчкаи ще ви отведе до операционната маса. Оксалатите са част от метаболитния процес на всеки организъм и представляват финни кристали. Представете си ситно натрушено стъкло. Какво би станало в червата, бъбреци, артерии, когато тялото не може да се освободи от тях?

Разбира се горе описаната информация ще е валидна за някой и няма да е валидна за друг. Всеки организъм реагира различно и се влияе от различни фактори различно.

Защо хората се разболяват?

Как съвременните болести са свързани с това какво ядем, кога го ядем и как го обработваме кулинарно?

  1. Чревен микробиом и пропускливи черва. Радващите се на широка консумация зърнени храни(това не са зърнените храни, които нашите баби и дядовци са яли) увреждат микробиома в червата и цялостта на чревната стена. И от тук тръгват повечето автоимунни, хронични и онкологични заболявания. В червата живеят трилиони микроорганизми, които се грижат за усвояването на храната и изграждане на новите клетки, детоксикация, между клетъчна комуникация и производство на клетки за имунната система, производство на хормони, ензими, витамини. Човешкото тяло е само 10% човешки клетки и заедно с  90% други микрооганизми, са изградили екосистемата човек. Нашия живот зависи от сътрудничеството ни с микроорганизмите в храносмилателната ни система, отделителната система, кожа и т.н.
  2. Инсулинова резистентност. Близо 90% то хората страдат от инсулинова резистентност в една или друга степен. Тук е мястото да изясня каква е нормата на гликирания хемоглобин при кръвна проба. Повечето от хората, които се обръщат към мен имат погрешна информация за здравословното ниво на кръвната захар при кръвна проба. Гликирания хемоглобин дава информация за средната стойност, а не моментната, както при проба с апаратче за кръвна захар. Здравословната норма за гликиран хемоглобин е под 5. И това е средна стойност. Това означава, че половината от времето сте под нормата, а половината сте над нормата. Стойност над 5 вече говори за състояние на инсулинова резистентност. Стойност от 5.8 до 6 е вече начална форма на диабет. Но не се заблуждавайте. Инсулиновата резистентност е не по-малко опасна от диабет. Инсулиновата резистентност се развива в продължение на 10-15 години преди да бъде забелязана при профилактични кръвни проби от личния ви лекар. Това означава, че ако стойността се покачва от 4.7 на 4.8 на 4,9, трябва да вземете мерки и да промените хранителната си диета, за да избегнете диабет или други автоимунни заболявания, например рак на гърдата, поликистозни яйчници, хипертония, артрит, импотентност, депресия, Алцхаймер, които са пряко свързани с инсулиновата резистентост.

Е, достатъчно със стресираща информация.Да преминем към приятната част, какви храни да ядем и кога, за да сме здрави и в добро настроение.

Коя е биологично присъщата за човека храна?

Как са се хранили човеците преди 12000 години. Те са изяждали цялото животно, което са убивали, заедно  с вътрешностите, черва, черен дроб, далак, мозък, и така са с идоставяли всички витамини, минерали и хормони, колаген, мазнини от които са имали нужда. И разбира се малко растителна храна, горски плодове и пчелен мед. Преминавали са десетки километра по време на лов и после са почивали по няколко дни около огъня в приятни занимания. Всяко животно има характерни храни, които яде и те са много ограничени. Ако храним кучето си с броколи, колко време ще преживее под нашите грижи? Ние сме животни и има храни, които са характерни за нас, храни които са присъщи за кравите, овцете, кокошките, зайците. Всеки животински вид има ограничен брой храни, които са здравословни за него.

Биологично присъщи на човека храни

  1. Животински протеини. Първичната човешка храна. В това се включват всички вътрешни органи. Това са най-важните храни, гарантиращи здраве и дълголетие. Има 9 незаменими аминокиселини и 3 незаменими мастни киселини. Няма незаменими въглехидрати. На тези, които ще кажат веднага, че червеното месо е причина за сърдечно-съдови заболявания, ще отговоря, че новите изследвания показват, че това не е вярно. Консумацията на въглехидрати е причината. Човешкото тяло има нужда от лесни за усвояване протеини за своята клетъчна регенерация. Колко протеин е необходим на ден? За жени количеството е между 60 и 100гр на ден, според теглото, начина на живот и активност. За мъже количеството е между 100 - 150гр на ден.
  2. Животински мазнини. Това включва масло, свинска мас, телешка лой, патешка лой, мазнина от риба и др. Животинските мазнини са основен източник на мастни киселини и витамини за производство на хормони, клетъчна мембрана, обвивка на нервната тъкан, мозъчна тъкан, холестерол.

Дефицита на мазнини в хранителната диета води неминуемо до хормонален дисбаланс и нервно-психични заболявания, хронична умора, депресия и други. Особенно, критично важно е консумация на животински мазнини за жени желаещи да забременеят. В моята практика, имам случаи, в които само добавяне на достатъчно мазнини, протеини и фастинг за рестартиране на организма доведе до желания резултат и жените успяваха да забременят в рамките на  три месеца.  Минималната консумация на  ден е  20-30 грама мазнини за производство на хормони и клетъчна регенерация. Мазнините са ключови при производство на хормони. Съвремените клинични изследвания доказват без съмнение, че жени, които са на диета с ниско съдържание на мазнини, имат проблем със забременяване, изпадат в депресия, остаряват по-бързо, имат нарушен хормонален баланс, лесно напълняват, кожата губи еластичност и други.

  1. Растителни мазнини. Добър източник са чист студено пресован зехтин, авокадо и кокосово масло. Те са богати на полифеноли, минерали  витамини ключови за метаболизма.
  2. Домашно подквасено кисело мляко. Подобрява чревния микробиом и стимулира имунната система. Препоръчва се по 150 гр на ден. Подквасено мляко с бактерия Л Рутери, според изследванията води до намаляване на теглото и изглаждане на бръчки, Също участниците в изследването съобщават за повишаване на усещането за вътрешен мир и спокойствие, повишена търпимост и повишено настроение. Ако имате интерес пишете ми и ще ви изпратя рецептата.
  3. Ферментирали храни, като трушии, кисело зеле. Препоръчвам прием с всяко хранене по 20-30грама.
  4. Листни зеленчуци. Богати на целулоза осигуряваща храна за микроорганизмите в дебелото черво и също добавя витамини и минерали. Желателно е да се консумират в малки количества, пресни или леко задушени в мазнина за една-две минути за запазване на хранителната им стойност. Препоръчителна порция е 50 гр. на хранене.
  5. Сурови сезонни плодове. По един плод на ден. Ако имате повишено ниво на кръвна захар, измервайте нивата преди и след ядене.  Ако разликата е повече от 5 единици, разделете плода на две или го избягвайте. Новите изследвания показват, че препоръчваните две ябълки на ден не подобряват, а могат да влошат здравето, ако сте инсулиново резистентни. Плодовете съдържат фруктоза, която се преработва в черния дроб и метаболизма им е подобен, както на алкохола. Така, че яжте умерено плодове. Ако един плод може да донесе ползи, пет плода ще ви донесат инсулинова резистентност. Имам клиенти, които години са живели на банани за обяд, доверявайки се на информацията, че са полезни. Почти всички са с инсулинова резистентност.

Не превръщайте полезните плодове в захарен сироп, като ги направите на сок. Направете си услуга не започвайте деня с чаша плодов сок и кафе. Това е рецепта за надебеляване и повишаване на нивото на стрес, а не здраве и енергия. След два-три часа ще изпитате остър глад поради резкия скок и спад на глюкоза в кръвта.Ще си хапнете едно ”здравословно” десертче, което ще предизвика същата реакция и така цял ден ще се подкрепите със “здравословни” храни. И за обяд вероятно ще изберете здравословна салата от червено цвекло, моркови и зеле, която е глюкозна бомба и ще предизвика нов рязък скок на кръвната ви захар. Е, вече знаете как ще премине следобеда. Надявам се поне вечерта да се насладите на вкусна мазна пържола.

  1. Ядки. Само по една шепа на ден. Най-добре първо да ги накиснете във вода за 24 часа. Ядките са източник на минерали и мастни киселини, но също съдържат големи количества оксалати, което може да бъде проблем, ако страдате от заболяване на бъбреци, артрит, сърдечно-съдови заболявания, пропускливи черва и др.

Имайте предвид, че фъстъците и кашуто не са ядки, а бобови растения и ако тялото вие не толерантно към бобови храни, ще трябва да ги избягвате.

Плодове и напитки при профилактика на рак

Всеки плод има позитивно действие при минимални количества и негативна страна, при големи количества, консумирани редовно.

Например:

  1. Био ябълката съдържа органични киселини, които повишават метаболизма, изгарят мазнините и подкрепят стоволите клетки и клетъчна регенерация. Съдържа антиоксиданти като вит С и кюерсин.
  2. Круша, съдържа антиоксиданта кюерсин, който се знае, че е ефективен при профилактика на рак. Съдържа целулоза за подържане на мокробиома на дебелото черво.
  3. Грейпфрут: Изгаря мазини, съдържанието на ликопен подпомага профилактиката на рак, сърдечно- съдови заболявания
  4. Боровинки: Силен антиоксидант, увеличават Т-клетки, една чаша на ден , ограничава кръвоснабдяването на туморни образования.
  5. Ягоди: Силен антиоксидант, предпазва клетките от стареене, предпазва ДНК от увреждане.
  6. Домати: Силен антиоксидант, профилактика на рак на гърдата и на простата, ограничава разтежа на ракови клетки.
  7. Кафе. Подпомага детоксикацията на тялото. Подобрява микробиома на дебелото черво.Изгаря мазнини. Забавя стареенето.
  8. Какао. Силен антиоксидант. Подобрява настроението. Активира столовите клетки.
  9. Авокадо. Здравословни мазнини, антиоксидант,забавя стареенето, подобрява микробиома.

Фастинг

Независимо, какви храни консумирате, ако спазвате препоръките да се храните по 6 пъти наден, тялото ви никога няма да започне процес на детоксикация и самолечение, а бавно ще се затлачва с токсини, дебалансира, затлъстява и  разболява.

Фастинг евремето, което прекарваме между отделните хранения без да приемаме храна. Това е също закодиран в клетките ни процес на самолечение и корекция. Най-често сепрактикува междинен фастинг. Това е времето между отделните хранения през деня. Какво е най-общото правило, което би било валидно за 90% от хората? Фастингот 12 часа и 12 часа прозорец за хранене е режим, който всеки би могъл да спазва и се отразява положително на здравето. Например вечеряте в 8.00 и на следващия ден закусвате след 8.00. Така имате фастинг от 12 часа. Ако искате да отидете едно ниво нагоре, опитайте 16/8. Фастинг 16 часаи прозорец за ядене 8 часа. Това е мощен самолечителен протокол и абсолютно безопасен. Ще започнете да лекувате храносмилателната система, колит, гастрит, киселини, рефлукс, депресия, потентност. Ще започнете да се чувствате различен, по-здрав, по-весел, по-работоспособен. Според целите и търсените резултати, има фастинг протоколи с различна продължителност. Фастинг над 17 часа активира автофагия. Това е процес, в който тялото буквално изяжда всички болни и нефункциониращи клетки, ракови клетки, дефектни клетки и ползва аминокиселините от тези клетки за изграждане на нови клетки. Фастинг от 24 часа, 36 часа, 48 часа и 72 часа прикоето буквално цялото тяло се обновява и препрограмира за работа в нов по-оптимален режим.

В заключение искам да кажа, че за всеки съществува здравословна хранителна диета.

С пожелание за здраве

Захари Калайджиев, холистичен диетолог