Текст: Захари Калайджиев
За да бъде лечебна една храна, трябва да е биологично присъща на съответния животински вид.
Имате ли заболяване, с което от години се борите, тялото ви не изглежда ли така, както искате, и искате ли да забременеете и да дадете живот на здраво бебе, имате ли проблем с потентността?
Отговорите на подобни въпроси, почти винаги се намират в това с каква храна се храним, как я приготвяме и какъв е ритъма ни на хранене.
Възможно е информацията, която ще ви дам с тази статия да бъде неприемлива или да е скандализираща за някой с твърди религиозни или етични принципи и вярвания. Но красотата на живота е в различието и затова предлагам на всички да четат с отворено съзнание и да проверят след това информацията, с която те неса съгласни. През последните 40 години храненето целенасочено се превърна в гореща тема. За много хора се превърна в култ. Човечеството се раздели на два войнстващи лагера и множество малки култове. Ако се върнем 12000 години назад и видим с какво са се хранили човеците, ще бъдем изумени от абсурдността на спора, каква е естествената човешка храна. Тогава естествено възниква въпроса, кой има интерес да провокира тези спорове и да налага масова хранителна диета, която очевидно не е естествената биологична храна за човека. Няколкогодишно антропологично проучване на учени от Харвард, които са изследвали скелети на човеци от преди организираното земеделие и след това, доказа, че човеците, които са се хранили предимно с животинска храна и малко растителна са билипо-високи, по-силни, с по-голям мозък, с по-здрава костна система, със здрави зъби. А човеците, които са се хранилиосновно със зърнени храни са били пълна противоположност. Всички скелети на хората след навлизане на земеделиетои са консумирали основно растителна храна са били с артрит и артроза, развалени зъби, ръста се е смалил с около 20см, мозък се е смалил с около 15%. Това не е заявление, че растителната храна е вредна. Знам, че последователите на вегетарианството и веганството ще се оспорват етичностана консумация на животински храни, но това са научни факти за естествената храна за нашия животински вид и всеки може да си направи изводи и да адаптира начина си на хранене, което ще му осигури по-добро здраве.
Защо хората преди 80 години не са страдали от хроничните болести от които над 50% са болни днес?
Няколко думи за здравето на хората до преди 1950г. Болести, като, диабет и хипертонияи затлъстяване са били познати, до толкова, че кардио специалисти е имало само по един специалист в град. Намерете снимки от преди 80 години и забележете телата на хората. Стройни и ведри! Сега 50% са затлъстели и депресирани. Да неговорим за болести, като Паркинсон, Алцхаймер, рак и други хронични болести от които страдат повече от половината от хората днес?
Тогава хората са консумирали 5 пъти повече месоот колкото днес. Според съвременната медицина, би ли трябвало всички да страдатот сърдечно-съдови заболявания?
Как се е променила препоръката за хранене на човечеството:
Началото на масовия преход от консумация приоритетно на месо към консумация основно на зърнени храни се поставя от сем. КЕЛОГ. Да същите, които препоръчват да храним децата си със зърнени храни с висока стойност на въглехидрати, коитоте произвеждат. Днес почти всеки счита, че зърнената закуска сутрин е здравословна. Нищо не е по-далеч от истината. Съвременните зърнени храни са преработени до степен в която всяка хранителна стойност е отнета и са превърнати в лесно усвояеми въглехидрати. Не е случайно, че сега около 20% от децата страдат от неалкохолен омазнен черендроб. Омазнен черен дроб е болест на алкохолиците. Как така почти всяко пето дете страда от омазнен черен дроб? Можеби вече се сещате. Ежедневна консумация на въглехидратни храни и напитки с високо съдържание на фруктоза е причината. Фруктозата се разгражда по същия метаболитен път както и алкохола. Да не говорим за влиянието на генно модифициранизърнени храни върху ДНК на човека. Дано тези факти ви провокират да преосмислите, каква закуска ще приготвите за вас и за любимите ви хора.
Това беше малка предистория на формиране на препоръките за здравословно хранене от специалистите днес.
Преди да премина, към храни и начин на хранене, които биха подобрили здравето ви, искамда отделя няколко минути да коментирам, официално препоръчвания режим на храненеи храни, които считам, че не са полезни за човека, ако се консумират редовно. Тук също искам да подчертая, че не съществува един хранителен режим, който да е подходящ за всички. Всеки организъм има индивидуален метаболизъм и фактори, които определят начина на хранене.
В допълнение нещо, което е малко познато, е че растителните храни съдържат фито токсини, като които използват за предпазване от вредители (и ние сме едни от тях). Попадайки в тялото те могат да предизвиката втоимунни и хронични заболявания. Например глутена в пшеницата и лектина в бобовите храни предизвикват разграждане на чревната стена и заболяване познато, като пропускливи черва, от което следват почти всички автоимунни заболявания. Оксалати в листните зеленчуци и ядки. Сок от спанак и кейл редовно консумиран предизвиква камъни в бъбреци и жлъчкаи ще ви отведе до операционната маса. Оксалатите са част от метаболитния процес на всеки организъм и представляват финни кристали. Представете си ситно натрушено стъкло. Какво би станало в червата, бъбреци, артерии, когато тялото не може да се освободи от тях?
Разбира се горе описаната информация ще е валидна за някой и няма да е валидна за друг. Всеки организъм реагира различно и се влияе от различни фактори различно.
Как съвременните болести са свързани с това какво ядем, кога го ядем и как го обработваме кулинарно?
Е, достатъчно със стресираща информация.Да преминем към приятната част, какви храни да ядем и кога, за да сме здрави и в добро настроение.
Коя е биологично присъщата за човека храна?
Как са се хранили човеците преди 12000 години. Те са изяждали цялото животно, което са убивали, заедно с вътрешностите, черва, черен дроб, далак, мозък, и така са с идоставяли всички витамини, минерали и хормони, колаген, мазнини от които са имали нужда. И разбира се малко растителна храна, горски плодове и пчелен мед. Преминавали са десетки километра по време на лов и после са почивали по няколко дни около огъня в приятни занимания. Всяко животно има характерни храни, които яде и те са много ограничени. Ако храним кучето си с броколи, колко време ще преживее под нашите грижи? Ние сме животни и има храни, които са характерни за нас, храни които са присъщи за кравите, овцете, кокошките, зайците. Всеки животински вид има ограничен брой храни, които са здравословни за него.
Биологично присъщи на човека храни
Дефицита на мазнини в хранителната диета води неминуемо до хормонален дисбаланс и нервно-психични заболявания, хронична умора, депресия и други. Особенно, критично важно е консумация на животински мазнини за жени желаещи да забременеят. В моята практика, имам случаи, в които само добавяне на достатъчно мазнини, протеини и фастинг за рестартиране на организма доведе до желания резултат и жените успяваха да забременят в рамките на три месеца. Минималната консумация на ден е 20-30 грама мазнини за производство на хормони и клетъчна регенерация. Мазнините са ключови при производство на хормони. Съвремените клинични изследвания доказват без съмнение, че жени, които са на диета с ниско съдържание на мазнини, имат проблем със забременяване, изпадат в депресия, остаряват по-бързо, имат нарушен хормонален баланс, лесно напълняват, кожата губи еластичност и други.
Не превръщайте полезните плодове в захарен сироп, като ги направите на сок. Направете си услуга не започвайте деня с чаша плодов сок и кафе. Това е рецепта за надебеляване и повишаване на нивото на стрес, а не здраве и енергия. След два-три часа ще изпитате остър глад поради резкия скок и спад на глюкоза в кръвта.Ще си хапнете едно ”здравословно” десертче, което ще предизвика същата реакция и така цял ден ще се подкрепите със “здравословни” храни. И за обяд вероятно ще изберете здравословна салата от червено цвекло, моркови и зеле, която е глюкозна бомба и ще предизвика нов рязък скок на кръвната ви захар. Е, вече знаете как ще премине следобеда. Надявам се поне вечерта да се насладите на вкусна мазна пържола.
Имайте предвид, че фъстъците и кашуто не са ядки, а бобови растения и ако тялото вие не толерантно към бобови храни, ще трябва да ги избягвате.
Плодове и напитки при профилактика на рак
Всеки плод има позитивно действие при минимални количества и негативна страна, при големи количества, консумирани редовно.
Например:
Фастинг
Независимо, какви храни консумирате, ако спазвате препоръките да се храните по 6 пъти наден, тялото ви никога няма да започне процес на детоксикация и самолечение, а бавно ще се затлачва с токсини, дебалансира, затлъстява и разболява.
Фастинг евремето, което прекарваме между отделните хранения без да приемаме храна. Това е също закодиран в клетките ни процес на самолечение и корекция. Най-често сепрактикува междинен фастинг. Това е времето между отделните хранения през деня. Какво е най-общото правило, което би било валидно за 90% от хората? Фастингот 12 часа и 12 часа прозорец за хранене е режим, който всеки би могъл да спазва и се отразява положително на здравето. Например вечеряте в 8.00 и на следващия ден закусвате след 8.00. Така имате фастинг от 12 часа. Ако искате да отидете едно ниво нагоре, опитайте 16/8. Фастинг 16 часаи прозорец за ядене 8 часа. Това е мощен самолечителен протокол и абсолютно безопасен. Ще започнете да лекувате храносмилателната система, колит, гастрит, киселини, рефлукс, депресия, потентност. Ще започнете да се чувствате различен, по-здрав, по-весел, по-работоспособен. Според целите и търсените резултати, има фастинг протоколи с различна продължителност. Фастинг над 17 часа активира автофагия. Това е процес, в който тялото буквално изяжда всички болни и нефункциониращи клетки, ракови клетки, дефектни клетки и ползва аминокиселините от тези клетки за изграждане на нови клетки. Фастинг от 24 часа, 36 часа, 48 часа и 72 часа прикоето буквално цялото тяло се обновява и препрограмира за работа в нов по-оптимален режим.
В заключение искам да кажа, че за всеки съществува здравословна хранителна диета.
С пожелание за здраве
Захари Калайджиев, холистичен диетолог